Dünya çapında yaklaşık 230 milyon kişi, alerjik rinit veya saman nezlesinden muzdarip. Yeni kesilmiş çimen, yapraklı ağaçlar, evcil hayvan tüyleri veya toz gibi normalde zararsız olan şeyler bu insanlar için kabul olmakta. Alerjisi olan insanlarda bağışıklık sistemi aşırı tepki verir ve histamin adı verilen bir kimyasal salınır. Kaşıntı, burun akışı, sulu gözler, hapşırma ve alerjik reaksiyonların tepkileri bunlardır.

Siz de onlardan biriyseniz, muhtemelen semptomları hafifletecek ilaçlarla birlikte yaşıyorsunuzdur. Ancak, bu ileçların çoğu uyuşturucu yan etkilere sahiptir ve uzun vadede maliyetli olabilirler. Bu nedenle, gittikçe daha fazla insan daha doğal bir tedavi seçeneği (doğal ilaçlar) içersine girmektedirler. Sizler için alerjiden uzak tutmanın doğal yollarını derledik.

- Eve geldiğinde elbiselerini değiştir ve duş al.
Açık havaya çıkmadan önce yaşam alanınızdaki polen sayısını ölçümleyin ve eve döndüğünüzde duş alın, kıyafetlerinizi değiştirin, bu polenleri sizden uzak tutacaktır. Ayrıca nevresim takımlarınızı haftada en az bir kez sıcak sabunlu suda yıkayın.

- Buharın teneffüs edilmesi.
Örneğin, mağazadan alınan buharlaştırıcılar mukusu dışarı atabilir ve kuru bir burunu yaklaşık bir duş kadar ıslatabilir.

- Akupunkturu deneyin.
Yeni bir araştırmaya göre akupunktur burun akıntısı ve sulanmış gözler gibi mevsimsel alerji belirtilerini iyileştirmeye yardımcı olabilir. Çalışma, tedaviden sonra 422 kişinin semptomlarının önemli ölçüde azaldığını ve akupunkturun alerjik rinit için etkili ve güvenli bir tedavi olduğu görülmektedir.

- İşlenmemiş yerel bal alın.
Bu şekilde bal alıp deneyen insanlardan çok fazla olumlu geri dönüş var gibi görünüyor. Yaşadığınız bölgedeki arıların poleni çiçeklerden bala aktardığı ve yerel olarak üretilen balın tüketilmesiyle, vücudunuzun orada bulunan alerjenlere uyum sağlamasına yardımcı olacağıne karşın ciddi bir teori var. Vücudunuz zamanla alerjene karşı bağışıklık kazanabilir.

- Şapka ve güneş gözlükleri takın.
Bir şapka takarak ve güneş gözlükleri ile polenlerin gözlerinize ve saçlarımıza temas etmesini önleyebilirsiniz.

- Maruz kaldığınız süreyi kısıtlayın.
En yoğun polen mevsimi boyunca, mümkün olduğunca açık havada geçirdiğiniz süreyi sınırlamaya çalışın. Eğer dışarı çıkmaz sorunda hissederseniz bunu akşam gerçekleştirin. Birçok ağaç polenlerini ilk ışıkta serbest bırakır ve gün ortasında en yoğun uçma eğilimindedirler.

- Camları kapalı tutun ve bir hava temizleyicisi kullanın.
Çoğumuz zamanımızın 2 / 3'ünden fazlasını kapalı bir ortamda geçirmektedir. Hava temizleyicisi ile bu kapalı ortamı polen, toz, evcil hayvan küfü gibi tüm parçacıkları etkin bir şekilde yok edecek ve kolayca nefes almanızı sağlayacaktır.